بهبود حرکتی

چند روش برای بهبود مهارت های حرکتی در کودکان

 آخرین به روز رسانی در ۰۱ آبان ۱۴۰۰

مهارت های حرکتی درشت و ظریف از بخش های مهم رشد و تکامل کودک شما هستند. اما تفاوت این دو گروه مهارت در چیست؟ در مهارت های حرکتی ظریف از عضلات کوچک برای انجام کارهایی مانند رنگ کردن

تصاویر و گرفتن اشیا استفاده می شود.
در مهارت های حرکتی درشت از عضلات بزرگ برای چهاردست و پا رفتن، راه رفتن، بالا رفتن از پله ها یا شنا کردن استفاده می شود.
اگر کودک شما در این زمینه دچار تاخیر رشدی یا مشکلات خاصی است، مراجعه به یک متخصص کاردرمانی می تواند به بهبود مهارت های حرکتی او کمک کند. در کنار جلسات کاردرمانی، مهم است که با کودک خود در خانه نیز برای تقویت مهارت های حرکتی درشت و ظریف او تمرین کنید.
در ادامه چند روش برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف و درشت کودکان در خانه آورده شده است.


چند فعالیت حرکتی ساده در برنامه روزانه کودک:

زمان بازی برای کودک شما معادل زمان کار است؛به این دلیل که هر فعالیتی به کودک شما کمک می کند تا عضلاتش تقویت شده و حافظه عضلانی خود را نیز پرورش دهد.
این فعالیت های آسان روزمره را در خانه با کودک خود امتحان کنید تا به پیشرفت مهارت های حرکتی درشت او کمک شود:
• در هنگام بازی و حرکت، کودک را به صحبت یا شعر خواندن تشویق کنید. در این حالت، بعضی از کودکانی که در مهارت های حرکتی مشکل دارند نفس خود را در سینه حفظ می کنند؛ اما این کار می تواند حفظ تعادل را برای آنها دشوارتر کند.
• قبل از آموزش هر مهارت حرکتی درشت جدید به کودک، اطمینان حاصل کنید که او برای یادگیری یک فعالیت جدید، آماده و آرام است و در حالتی که درمانگران آن را “وضعیت صحیح” می نامند، قرار دارد.
• روش هایی را برای ترکیب کردن چندین سیستم حسی کودک مانند ریتم، بینایی و تعادل را در بازی ها پیدا کنید. به عنوان مثال، همراه کودکتان روی بالش یا بالشتکها بایستید و در حالیکه شعر میخوانید، وسایل بی خطر مانند توپ های نرم را به طور آرام و منظم به سمت یکدیگر پرتاب کنید.

روش هایی برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف:

• از اسباب بازیها و اشیایی استفاده کنید که می توانند مهارت های حرکتی کودک را در زمان بازی تقویت کنند.
• یک روش آسان برای کمک به رشد مهارت های حرکتی ظریف کودک، تشویق کردن او برای بازی با خمیر بازی است. کودک می تواند از قیچی های مخصوص کودک، وردنه یا نخ نیز در هنگام خمیر بازی استفاده کند.
• در هنگام حمام، وسایل مختلفی مانند انبرک های پلاستیکی، صافی و قطره چکان را برای کودک در وان قرار دهید تا با آنها بازی کند و روش استفاده از آنها را نیز یاد بگیرد.
• به کودکتان کاغذ هایی با جنس های مختلف مانند مجلات، روزنامه ها یا مقوا بدهید تا با قیچی های مناسب کودکان آنها را ببرد و قدرت دستانش را افزایش دهد.
• کودک را در صندلی غذاخوری اش قرار دهید و درون ظرف مواد غذایی مختلف برایش بگذارید تا خودش آنها را بخورد.
• در هنگام تهیه شام کودک خود را به بازی با مگنت های روی در یخچال تشویق کنید. به عنوان مثال از کودک خود بخواهید مگنت ها را برداشته و در یک گوشه از یخچال قرار دهد.
• به کودک خود کاغذهای بی استفاده را بدهید تا آنها را پاره کند و سپس تکه های آنها را بشمارد.فعالیت های سرگرم کننده در فضای باز برای بهبود مهارت های حرکتی کودک:

این فعالیت های سرگرم کننده در فضای باز را که می توانند به بهبود مهارت های حرکتی کودک کمک کنند، را بررسی کنید:
• به کودک خود اجازه کنجکاوی دهید و بگذارید در خارج از خانه اشیای مختلفی مانند گیاهان، میوه ها یا برگها را پیدا و کشف کند. به این ترتیب کودکان می توانند بفهمند که چه بافت هایی را دوست دارند و علاقه مند به جمع آوری و کشف چه اشیایی هستند.
• کودک خود را به مناظر مختلف مانند تپه ها در پارک، ساحل یا جنگل ببرید که بتواند راه رفتن روی سطوح جدید و ناهموار را تجربه کند و قدرت بدنی اش افزایش یابد.
• کودکتان را به دوچرخه سواری یا بازی با اسکوتر تشویق کنید تا به او در ایجاد هماهنگی، استقامت و قدرت بدنی کمک شود.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *